Chełmiec w lutym – czyli kontrowersyjny szczyt Korony Gór Polski w Górach Wałbrzyskich

Góry Wałbrzyskie to pasmo gór leżące w Sudetach Środkowych. Najwyższym ich szczytem jest Borowa, choć to Chełmiec jest wpisany na listę Korony Gór Polski z dumnym 869 m.n.p.m. Błąd czy też niejednoznaczność pomiaru wynika stąd, że na szczycie Chełmca jest wieża widokowa, którą wliczono do wspomnianego pomiaru.  W rzeczywistości Chełmiec ma 851 m.n.p.m.

Wybraliśmy się na niego w lutym podczas pobytu w Wałbrzychu, kiedy to wykorzystywaliśmy pandemię na pracę zdalną w południowej części Polski. Ruszyliśmy ze Szczawna-Zdrój (dzielnica Konradów). Jeśli wchodzicie zimą to warto wybrać rozsądnie szlak. Przykładowo, szlak niebieski, którym szliśmy, jest stromy. Chełmiec jest trochę zdradliwy. Niby niziutki, a wcale nie taki łatwy.

Auto zostawiliśmy na zaśnieżonym, ewidentnie w tym czasie nieużywanym parkingu do koszykówki, na końcu ulicy Baczyńskiego. Stamtąd ruszyliśmy niebieskim szlakiem. Niebieski szlak jest ostry, zwłaszcza, gdy pokonujecie go zimą. Bez raczków byłoby bardzo trudno, a że to w ogóle mój pierwszy wyjazd z raczkami to dużo radości mi to dało. Łagodniejszy szlak, choć oczywiście dłuższy, to szlak czarny. My trochę miksowaliśmy te szlaki, czasem też niebieski łączy się z czarnym.

W czasie wejścia na Chełmiec w lutym w środku tygodnia miałam wrażenie, że przecinam co chwilę zwierzęce autostrady. Gdy nie ma śniegu nie widać tak bardzo, że w górach, w lesie jesteśmy tylko gośćmi. Teraz było puściutko, świeży śnieg i mnóstwo tropów przeróżnej zwierzyny.

Sam szczyt Chełmca to nic ciekawego. Jest tam rozsypująca się wieża (czynna w okresie wiosenno-letnim), krzyż i jakieś zabudowania.  

U podnóża Chełmca można jeszcze natrafić na tzw. biedaszyby czyli nielegalne szyby, w których wydobywany jest węgiel. Właśnie w okolicach Wałbrzycha sporo jest takich szybów. Powstało ich bardzo dużo w latach 90-tych po zamknięciu wszystkich kopalni, gdy ludzie nagle zaczęli masowo tracić pracę. Warto uważać, bo jeśli trafi się na przysypany dywanem i piachem szyb, można zrobić sobie krzywdę.

Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.