Listopadowe Łazienki Królewskie

Łazienki odwiedzam rzadko. Bardzo rzadko. Jakoś nie jest mi po drodze. Ostatnio wybrałam się w listopadową sobotę i pomimo przeciętnej pogody było pięknie. Jednak…. Jeśli szukacie spokojnego, odludnego miejsca, to na pewno nie wybierajcie się do Łazienek w weekend.

Pałac na Wyspie

Co ciekawe, to nie jest tak, że to dziś, w czasie pandemii Łazienki stały się modne. Weekendowe, a dawniej niedzielne odwiedzanie Łazienek modne było i w latach 50-tych, i w latach międzywojennych, i wcześniej. Wystarczy popatrzeć na stare fotografie, a na nich na Warszawiaków wystrojonych jak na rewię mody, udających się gromadnie Alejami Ujazdowskimi do królewskich ogrodów.

O Łazienkach za dużo pisać nie będę, gdyż właściwie wszyscy je znamy. Zostały założone w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ówcześnie znajdowały się one poza Warszawą. Przyszły król szukał dla siebie terenów pod letnią rezydencję. I tak też się stało, gdyż później spędzał czas na terenie Łazienek od maja do września.

W kolejnych latach Łazienki przechodziły z rąk do rąk. Pod koniec XIX wieku z Nieborowa przywieziono bogatą kolekcję drzew egzotycznych. Dzięki temu w Łazienkach powstał największy w Europie zbiór drzewek pomarańczowych, które zmarzły w nieogrzewanych wnętrzach w 1915 roku. 

Stara Oranżeria

W 1926 roku odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina. W czasie II Wojny Światowej Łazienki zostały zamknięte dla polskiej ludności. Pomnik Chopina wysadzono w 1940 roku.

Pomnik Fryderyka Chopina

Po upadku Powstania Warszawskiego, w grudniu 1944 roku, Niemcy mocno zniszczyli ogrody, Pałac na Wyspie, Starą Kordegardę, pałac Myślewicki, Biały Domek czy Nową Pomarańczarnię.

Stara Kordegarda

Po wojnie odbudowano pomnik Chopina. Od 1959 roku odbywają się pod nim koncerty Chopinowskie. Jeśli mowa o Chopinie to warto odwiedzić słynną Żelazową Wolę wraz z przepięknym parkiem, dworkiem i muzeum.

Dziś, w listopadzie 2020, ze względów epidemiologicznych otwarte w Łazienkach są tylko ogrody. Wnętrza, natomiast, można zwiedzać online, co jest bardzo ciekawą opcją. Wystarczy wejść na stronę Łazienek.

Organizowane są również w formie zdalnej wykłady czy różne zajęcia dla dorosłych, dzieci lub rodzin.

Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *