Łosiowe Błota – niebanalna spacerowa miejscówka w okolicach Bemowa

Łosiowe Błota leżą tuż za rogatkami warszawskiego Bemowa, a dokładniej na terenie Lasu Bemowskiego, niedaleko Kampinosu. Aby się do niego dostać musicie jechać do Starych Babic (lub na mapie po prostu wpisać Łosiowe Błota). Utworzony na torfowiskach rezerwat nie jest jakąś wielką atrakcją, ale jeśli mieszkacie w okolicy to warto się do niego wybrać na mały leśny spacer. Z całą pewnością nie ma sensu jechać do niego z drugiego końca Polski, ale jak już tu jednak będziecie udajcie się dalej niż tylko do kładki nad bagnami.

Łosiowe Błota to 30-sto hektarowy rezerwat przyrody utworzony w 1980 roku. Celem jego utworzenia było zachowanie zbiorowisk torfowisk niskich charakterystycznych dawniej dla Kotliny Warszawskiej. Rezerwat podzielony jest torami kolejowymi na dwie części. Warto pospacerować po obydwu. Łosiowe Błota zamieszkują… łosie😉, dziki (widać sporo ich śladów), sarny, lisy i wiele innych pomniejszych zwierząt.

Na terenie Rezerwatu można znaleźć pozostałości po dawnych wojskowych stacjach radarowych (google maps wskaże Wam dokładną drogę), będących nadawczymi stacjami stanowiącymi element Transatlantyckiej Centrali Telegraficznej, umożliwiającymi łączność międzykontynentalną. Właśnie te stacje (wówczas wybudowane na podwarszawskich terenach) plus stacja odbiorcza w Grodzisku Mazowieckim wybudowane zostały w 1922 roku, uruchomione w 1923 roku. Od 1938 roku za pomocą nowych masztów antenowych zaczęto nadawać sygnał Polskiego Radia dostępny dla Polonii. Radiostacja została  przejęta przez Niemców 27 września 1939 roku. W czasie wojny służyła Niemcom do utrzymywania łączności ze swoimi okrętami podwodnymi Kriegsmarine. 16 stycznia 1945 roku Niemcy wysadzili maszty nadawcze. Do dziś można zobaczyć budkę strażniczą z napisem Czuwaj. Bliźniaczą radiostację (Varberg, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO) można zobaczyć w Grimeton – godzinę jazdy na południe od Goteborga w Szwecji. Ciekawostką jest to, że powstało Stowarzyszenie Park Kulturowy TRCN, którego celem jest podtrzymanie pamięci o tym miejscu poprzez edukację, badania terenu czy zbiórkę na powstanie muzeum Radiostacji! Jednym z pomysłów jest stworzenie ścieżek edukacyjnych po terenie Radiostacji! Tu można przeczytać więcej na ten temat.

Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.