Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku – nowoczesna lekcja historii

Muzeum zostało otwarte we wrześniu 2021 roku. Jest nowoczesne, porusza ważną i trudną tematykę, robi to w sposób nieprzytłaczający, a jednocześnie z poszanowaniem przedstawianych treści. Jest ono dzięki temu także odpowiednie dla starszych dzieci. Nie ma tu drastycznych scen, jest raczej opowieść dotycząca ustroju ZSRR, rewolucji w 1917 roku, wielkiego terroru i z drugiej strony opowieść dotycząca polskich ziem wschodnich, tego, jak przez wiele lat miliony ludzi były zsyłane na Sybir.

Muzeum Pamięci Sybiru jest usytuowane w nieprzypadkowym miejscu, mianowicie w dawnych magazynach wojskowych, które przylegały do bocznicy dawnego Dworca Poleskiego. To właśnie w tym miejscu w latach 40-tych Sowieci pakowali białostocczan do wagonów kolejowych i stąd rozpoczynali oni swoją katorżniczą podróż na Sybir. Stąd też Niemcy wywieźli Żydów białostockiego getta do Treblinki. Oryginalny rosyjski wagon jako symbol tamtych czasów stoi dziś na peronie. Muzeum ulokowane jest wzdłuż bocznicy. To taki początek zwiedzania.

Duże wrażenie zrobiło na mnie metaforyczne odbycie podróży aż na sam Sybir. Pokazano, w jakich warunkach taka podróż się odbywała. Znaczna część ludzi nie przeżywała z powodu zimna, chorób, głodu. W momencie symbolicznej podróży, my, współcześni goście, przedstawiciele dobrobytu, wchodzimy schodami na piętro. Na stopniach schodów wymieniono miejscowości, które pociąg z zesłańcami mijał po drodze i w ten sposób odbywamy, bardzo symboliczną podróż, tysięcy kilometrów, jakie pokonywał pociąg z zesłanymi. Wchodzimy na górę i obserwujemy całkowitą zmianę scenerii: z ciemnych pomieszczeń przenosimy się do białego minimalistycznego pomieszczenia, w którym dudni wiatr, jest chłodniej, jest pusto…. niesamowity klimat.

W muzeum pokazano też niektóre postaci wywiezione na Sybir, jak na przykład Józefa Piłsudskiego i jego brata, Bronisława (przy okazji polecam muzeum Piłsudskiego w podwarszawskim Sulejówku). Pokazano także losy Polaków, którzy albo ułożyli sobie życie na Syberii albo rozwinęli kariery, np. wspomniany Bronisław Piłsudski i jego badania Ajnów na Sachalinie. Piłsudski założył tam rodzinę. Co ciekawe, kilkunastu jego potomków mieszka w Japonii na Hokkaido i w Jokohamie.

W muzeum jest wystawa stała, którą można zwiedzać z audioprzewodnikiem, bezpłatną aplikacją lub certyfikowanym przewodnikiem, są wystawy czasowe, ale również jest wiele różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Ponadto są organizowane ciekawe, nowoczesne lekcje muzealne!

Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.