To moja pierwsza przygoda z Beskidem Małym. O ile jest on dość popularny wśród Ślązaków, o tyle, jak już jedziesz z Warszawy, szukasz raczej innych miejsc. A to błąd! Błąd i to wielki!
Beskid Mały jest absolutnie uroczy. To niewielkie i niewysokie pasmo górskie, które należy do Beskidów Zachodnich. Ma około 35 km długości i 10-15 km szerokości. Dzieli się na część wschodnią i zachodnią. My chodziliśmy po zachodniej. W części zachodniej znajduje się najwyższy szczyt Beskidu Małego, Czupel, wchodzący w skład Korony Gór Polski.
Czupel ma 933 metrów wysokości. Podejść do niego można z różnych stron. Niebieskim szlakiem z Przełęczy Przegibka, czerwonym, zielonym lub czarnym z Wilkowic, czerwonym z Łodygowic lub czerwonym z Międzybrodzia Bialskiego.
Z jednej strony Beskid Mały zamknięty jest Jeziorem Żywieckim i Jeziorem Międzybrodzkim, które wyglądają malowniczo, a do tego czynią Beskid Mały atrakcyjnym miejscem ze względu na możliwość uprawiania sportów wodnych (typu żeglowanie czy windsurfing).
Beskid Mały to okazja do spacerów po niewysokich górach (aczkolwiek początek podejścia z Przegibka nie jest najłatwiejszy), na pewno nie jest to trasa na wózek lub dla kogoś z niepełnosprawnością ruchową, więc niech nazwa Was nie zmyli.
Na Magurce jest schronisko PTTK, w którym można spać, jest też wytyczone miejsce na ognisko, w którym można upiec kiełbaski.
Ponadto Beskid Mały ma sporo tras rowerowych i wydaje się być fajnym miejscem na rower. Dodatkowo dużo w nim tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Krótko mówiąc: jest cudny!
Miejscowości, z których można rozpocząć poznawanie Beskidu Małego to: Bielsko Biała, Wilkowice, Czernichów, Łękawica, Ślemień, Stryszawa, Sucha Beskidzka, Zembrzyce, Mucharz, Andrychów, Porąbka, Kocierz Moszczanicki.
Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)