Skansen w Nowej Suchej czyli Muzeum Architektury Drewnianej regionu Siedleckiego

To miejsce jest niesamowite! Ale jeśli chcecie je zobaczyć w obecnej odsłonie musicie się spieszyć! Skansen jest inny niż wszystkie. Jest malutki i nie bardzo przypomina pozostałe skanseny, jakie widziałam, a widziałam ich sporo. Powiedziałabym, że to raczej teren, na którym rozrzucone są różne zabudowania.

Plebania z 1900 r.

Już sam parking robi wrażenie, gdyż wokół niego stoi kilka drewnianych, dość mocno zniszczonych chat. W tym jedna, niesamowicie piękna karczma plebańska z 1900 roku, z wysokimi, stromymi i nieco dziurawymi schodami prowadzącymi do zamkniętego wnętrza. Karczma jest niestety w mocnej ruinie.

Karczma plebańska
Budynki miejskie z XIX wieku z Mińska Mazowieckiego. Ten po prawej do sprzedania

Parkujemy pod Miejskim Dworkiem z Siedlec, jednak na miejscu nie ma żadnych informacji, więc póki nie zajrzymy do internetu właściwie nie wiadomo, czym są te cudnej urody budynki. Za plecami mamy spichlerz, który wygląda niczym chatka na kurzej nodze.

Dworek miejski z 1850 r.

Najważniejszym obiektem skansenu jest blisko trzystuletni modrzewiowy dworek Cieszkowskich  (jedyny obiekt, który można zwiedzać w środku).

Został wybudowany w Nowej Suchej w 1743 roku. Do 1945 roku był w rękach rodziny Cieszkowskich. Po wojnie mieszkali w nim pracownicy PGR. W 1988 roku został zakupiony przez Kwiatkowskich, którzy przez wiele lat go remontowali.  W 1993 roku otwarto dworek jako muzeum. Obecna właścicielka to wdowa po prof. Kwiatkowskim, dawnym dyrektorze Łazienek Królewskich, zupełnie nie jest w stanie zajmować się posiadłością. Koło dworku zachował się oryginalny budynek oficyny. Reszta zabudowań to około 20 przeniesionych budowli, charakterystycznych dla regionu siedleckiego.

Organistówka z połowy XIX w.

Część jest w kompletnej rozsypce, a część, przynajmniej z zewnątrz, wygląda na zadbaną. Ponoć w dworku kręcono wiele filmów. Teren przechodzi w ręce Skarbu Państwa i nie wiadomo, jakie będą jego losy. Ja mu kibicuję. Ma naprawdę ogromny potencjał.

Dworek miejski z Siedlec z połowy XIX w.
Dwór klasycystyczny z 1825 roku 

Skansen znajduje się niedaleko Siedlec, Węgrowa. Wchodzi w skład obecnego województwa mazowieckiego, natomiast historycznie to Podlasie. W okolicy można także pojechać do zamku w Liwie.

Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.