Górnośląski Park Etnograficzny czyli Chorzowski skansen

Październik przywitał nas piękną słoneczną pogodą, a ja przywitałam go w chorzowskim skansenie. Skansen czyli Górnośląski Park Etnograficzny znajduje się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Sam Park ma do zaoferowania wiele atrakcji, w końcu ma ponad 600 hektarów, ale dziś nie o tym. Dziś tylko o kawałku tego wielkiego parku. Jak już wspominałam przy okazji węgierskiego Szentendre, skanseny wielbię miłością przeogromną, dlatego kiedy tylko mam okazję, staram się jakiś odwiedzić. Tak było i tym razem. W planach było znacznie więcej, jednak w skansenie trafiłam zupełnie przypadkiem na Święto Kartofla i przepadłam. Generalnie nie przepadam za tego typu imprezami, jednak ta była naprawdę przyjemna. A przy tym napotykani ludzie bardzo mili i uśmiechnięci.

Chałupa średniozamożnego chłopa z Krasów (Region Pszczyńsko-Rybnicki), ok. poł. XIX w.

Gorzowski skansen nie jest zbyt duży. Zajmuje 22 hektary i jest na nim ponad 100 obiektów. Park podzielony jest na regiony Śląska. W prawie każdym regionie pokazano, jak wyglądały zagrody bogatego, a także średniozamożnego chłopa. Były też zagrody chłopa bezrolnego, leśnego, zespół pasterski, zagroda młyńska, robotnicza.

Zagroda Bogatego Chłopa z Beskidu Śląskiego
Wnętrze chaty bogatego chłopa z Goleszowa (Pogórze Cieszyńskie) z 1886 r.
Dom Bogatego Chłopa z Istebnej (Beskid Śląski) z 1794 roku
Wnętrze domu Bogatego Chłopa z Istebnej (Beskid Śląski) z 1794 roku
Chałupa średniozamożnego chłopa z Krasów (Region Pszczyńsko-Rybnicki)
Zespół pasterski z Beskidu Śląskiego, a dokładniej z Brennej z XIX wieku
Chałupa robotników leśnych z Bruśka (Lublinieckie) z 1828 r.

Były także przemysłowe regiony i np. dzięki temu można zobaczyć chatę sołtysa z Katowic z 1820 roku.

Nieco uwagi poświęcono mechanizacji wsi. Kilka pomieszczeń to rekonstrukcje, jednak znaczna większość to oryginalne zabudowania przeniesione z różnych części Śląska. Udostępniono również powozownię z licznymi powozami, a także szkołę.

Szkoła z Wapienicy (Pogórze Cieszyńskie) z 1853r.
Szkoła z Wapienicy (Pogórze Cieszyńskie) z 1853r.
Szkoła z Wapienicy (Pogórze Cieszyńskie) z 1853r.

W związku ze Świętem Kartofla było wiele atrakcji. Do prawie każdej chałupy można było wejść, w części z nich gotowano regionalne potrawy albo pokazywano, jak pracują maszyny. Można było np. zobaczyć, jak powstaje mąka, albo jak pracuje wiatrak (który co jakiś czas obracany jest wokół własnej osi!).

Wiatrak z Grzawy (1 poł. XIX w) (Region Pszczyńsko-Rybnicki)

Można było wykopać ziemniaki, upiec je, poszatkować kapustę.

Były występy Koła Gospodyń Wiejskich z różnych części Śląska.

Występy Koła Gospodyń Wiejskich

No i nie lada atrakcja to kuchnia regionalna. Można było zjeść prażonki inaczej pieczonki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Poręby. Pieczonki to potrawa przygotowywana w żeliwnych kociołkach w ognisku. Składa się ona z ziemniaków, marchewki, buraka, cebuli, kiełbasy, boczku. Oczywiście wersja robiona na własny użytek jest znacznie lepsza ze względu na solidną ilość mięsa. Tutaj trudno było znaleźć kiełbaskę lub boczek, ale klimat niewątpliwie jest.

Pieczenie pieczonek

O ile pieczonki są mi dobrze znane o tyle wodzionka była dla mnie zaskoczeniem, a dla pani, która ją sprzedawała zaskoczeniem było to, iż nie wiem, czym owa wodzionka jest. Teraz już wiem. Wodzionka to śląska zupa: lekko tłustawa woda (gotowana na słoninie) z czosnkiem, w której pływa rozmoczony pokrojony w kostkę czerstwy chleb. Do tego oddzielnie podano pokrojone podsmażone ziemniaki. Przyznam, że to nie mój smak.

Śląska wodzionka

Poza tym można było kupić miody, sery, chleby, rękodzieło i wiele innych rzeczy.

Można było podglądać zwierzęta: konie, owce, świnie, kury, koguty, gołębie. A także zobaczyć zaganianie owiec i gęsi.

Na stronie internetowej jest spis wydarzeń, jakie mają miejsce w Parku. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a imprezowy normalny 9 zł. Bilet ulgowy 6 zł, a imprezowy 7 zł.

W parku właściwie trudno się zgubić, gdyż trasa biegnie główną alejką, z której zbacza się do poszczególnych zagród. Na plus skansenu również obecność toalet, niezbyt ich dużo, ale jednak kilka. I duża ilość koszy na śmieci, w dodatku wiklinowych, wkomponowujących się w klimat.

Strona www:

http://muzeumgpe-chorzow.pl/pl/

Kontakt: Chorzów,  Parkowa 25

Więcej wpisów o Śląsku:

Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.