Guca – kuchnia serbska koło Warszawy – warto tam zajrzeć!!!

Byliście kiedyś w Serbii? Ja nie. Serbia ciągle w sferze marzeń czy też planów. A czy widzieliście film „Gucza – pojedynek na trąbki”? Jeśli nie to obejrzyjcie. To film o maleńkim serbskim miasteczku Guca, w którym rokrocznie odbywa się znany festiwal trębaczy. Film filmem, ale w Gucy rzeczywiście te festiwale co roku się odbywają. Film ma niesamowity klimat, lecz ja tutaj nie o filmach przecież…

Kuchnia bałkańska jest mi dość dobrze znana. Choćby z pewnego jesiennego road tripu po Bałkanach. Wówczas odwiedziliśmy Chorwację, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę. Wtedy odbyliśmy fajną trasę, więc postaram się kiedyś Wam ją wrzucić. Czasem w Warszawie wyszukujemy bałkańskie knajpki i je odwiedzamy. Tym razem padło spontanicznie na Gucę. Pewnego wieczora, gdy wyjeżdżaliśmy z Warszawy stwierdziliśmy, że w sumie to chętnie zjedlibyśmy kolację. Przypomniało mi się, że na „trasie krakowskiej” czyli „siódemce” niedaleko za Warszawą jest właśnie takie miejsce. I to był strzał w dziesiątkę! A ponieważ dobrych jedzeniowo miejsc przy głównych trasach nie jest wiele, więc warto o nich mówić. Dodatkowo klimat tego miejsca urzeka od przekroczenia bramy głównej. Restauracja jest bardzo duża. Ma wiele pomieszczeń. Zdecydowanie nie jest to miejsce “oficjalne”, a raczej typowo bałkańsko-biesiadne.

Zamówiliśmy pikantną zupę jagnięcą (14 zł). Zupy są podawane w małych rondelkach. Ta była bardzo dobra i sycąca. Właściwie przy stosunkowo niewielkim głodzie można się nią spokojnie najeść.

Zupa jagnięca

Do tego Pljeskavica (27 zł) czyli typowe bałkańskie danie. To duży kotlet z drobno krojonego czy też mielonego mięsa. Podawane z cebulką i sosami. Nic nie można było jej zarzucić.

Pljeskavica

Najgorszym punktem programu była zapiekana papryka nadziewana mięsem i ryżem w warzywami polana sosem pomidorowym (20 zł). Nieco zbyt słona.

Papryka nadziewana mięsem

Generalnie, gdy chcecie zjeść tuż za Warszawą jadąc w kierunku Krakowa to warto rozważyć Gucę.

Kontakt:

Al. Krakowska 33A, Grzędy

Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.