Jarmarki Bożonarodzeniowe w Saksonii i Nadrenii-Westfalii

Jarmarki nie były celem naszego zimowego road tripu. Zobaczyliśmy je „przy okazji”. Do Niemiec wybraliśmy się w okresie międzyświątecznym i tym sposobem zupełnie przypadkiem kilka z nich odwiedziliśmy. Droga przez Niemcy w okresie okołoświątecznym prezentuje się ciekawie. Wszystkie mijane przez nas domy, ogrody, choinki przyozdabiane były światełkami o żółtym zabarwieniu. W oknach ustawia się szopki bożonarodzeniowe lub świeczniki. Zazwyczaj ustawione są symetrycznie i stanowią bardzo ciekawą, stonowaną dekorację świąteczną.

Stolpen, Niemcy

Drezno

W Dreźnie odbywa się kilka Jarmarków Świątecznych, w tym jeden najstarszy w całych Niemczech – Jarmark Struclowy (Striezelmarkt). Niestety, gdy my przyjechaliśmy do Drezna w drugi Dzień Świąt jarmarki już rozbierano, jednak to co z nich pozostało prezentowało się bardzo okazale. Przypuszczam, że jest tam fajnie. Zdecydowanie można było zaobserwować, że jarmarki są zorganizowane z dużym splendorem. W tym roku Jarmark Struclowy będzie obchodził 584 urodziny! Oprócz tego Jarmarku na dreźnieńskich ulicach pojawi się 10 innych. Wszystko zacznie się 28 listopada i potrwa do 24 grudnia.

Drezno, Niemcy
Drezno

Pirna

Przywitała nas Jarmarkiem Bożonarodzeniowym ulokowanym na głównym rynku tego urokliwego saksońskiego miasteczka. Bardzo spodobało mi się to, że na Jarmarku wszystkie stragany zbudowane są z identycznych budek, szyldy bardzo podobne do siebie, stoliki takie same. Wszystko przystrojone żywymi choinkami i ciepłymi światełkami o żółtym zabarwieniu. Można na nim kupić różne ozdoby, figurki, przyprawy, ciepłe dania, grzane wino i grzany likier jajeczny. W tym roku Jarmark w Pirnie będzie trwał od 27 do 31 grudnia.

Pirna
Pirna
Pirna

Miśnia

Tu również Jarmark odbywał się na głównym Rynku. Nie wyglądał tak urokliwie jak w Pirnie, ani nie był tak okazały i ogromny, jak pozostałości w Dreźnie. Była natomiast mała karuzela, można było zjeść langosze, zupy, napić się wina czy kupić ozdoby (pomimo, że było już po świętach). W tym roku Jarmark zaczyna się 26 listopada i potrwa do 24 grudnia.

Miśnia
Miśnia
Misnia

Düsseldorf

W Düsseldorfie zastaliśmy jeszcze sporo stoisk świątecznych rozstawionych w różnych częściach Altstadt’u i w okolicach nadbrzeża Renu. Część budek to jednorodne, delikatnie przystrojone świąteczne małe chatki, a część to wielkie przystrojone domki niczym z bajek. Tradycyjnie można wypić grzane wino lub verpoorten czyli fantastyczny grzany likier, zjeść węgierskiego langosza lub zupę gulaszową, kasztany jadalne, hiszpańskie słodkości czy niemieckie kiełbaski, golonki lub szynki. W tym roku Jarmark w Düsseldorfie zaczyna się 26 listopada i potrwa do 24 grudnia 2018.

Düsseldorf
Düsseldorf

Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)

Miśnia

4 Comments

 1. Womenofpoland 27 listopada 2018 at 21:53

  Przepięknie są przyozdobione Niemcy w tym okresie! Mam nadzieję, że niebawem sama się wybiorę zobaczyć w końcu te jarmarki! 🙂

  Reply
  1. Smak Szlaku 3 grudnia 2018 at 22:10

   Bardzo polecam, zwłaszcza, że chyba tam mieszkasz. czy tak jest?

   Reply
 2. Travel Bug 29 listopada 2018 at 21:42

  Słyszałam, że krążą już legendy o niemieckich jarmarkach, dlatego postanowiłam to sprawdzić i w przyszłym tygodniu wybieram się na mały maraton po jarmarkach, a wszystko również zamierzam udokumentować na blogu:)

  Reply
  1. Smak Szlaku 3 grudnia 2018 at 22:09

   Jestem bardzo ciekawa Twoich wrażeń!

   Reply

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.