Nieborów i Arkadia

Ogrody i Pałac w Nieborowie

Do Nieborowa wybierałam się od dawna. Miałam w głowie plan wyprawy na cały dzień. Jednak za każdym razem wymyślaliśmy coś innego i do Nieborowa nie jechaliśmy.

Pałac w Nieborowie

Tym razem Nieborów w ogóle nie był w planach. Długa majówka miała się zacząć od soboty w Warszawie. Gdy rano zaczęliśmy się zastanawiać jak spędzić dzień, padło na Nieborów. Tyle, że… zdecydowaliśmy się późno, więc wycieczka była krótka. Jeśli chcecie zagospodarować sobie kilka godzin to pomysł jest jak najbardziej super, gdyż u Radziwiłłów jest magicznie i romantycznie. Jeśli natomiast chcielibyście zrobić wypad na cały dzień albo na weekend to na końcu postu jest info o tym, co jeszcze można robić w okolicy.

Barokowy ogród w Nieborowie

Nieborów położony jest w województwie łódzkim. Dojazd samochodem z Warszawy zajmuje około godziny. Muzeum w Nieborowie i Arkadii składa się z dwóch kompleksów. Jeden to Pałac Radziwiłłów położony w pięknym barokowym ogrodzie w Nieborowie. Drugi to Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Obiekty dzieli 4 km odległość.

Pałac Radziwiłłów w Nieborowie

Wstęp do obydwu obiektów kosztuje 30 zł dla osoby dorosłej. Nieco tańszy jest bilet nie obejmujący zwiedzania pałacu, jednak pałac w Nieborowie jest bardzo dobrze zachowany i zdecydowanie wart wizyty. W pałacu zbudowanym w 1694 roku można zobaczyć typowe XVII-XIX wieczne wnętrza, w znacznej mierze wyposażone autentycznymi elementami wyposażenia z pałacyku. Największe wrażenie zrobiła na mnie klatka schodowa wyłożona holenderskimi kobaltowymi kafelkami z około 1700 roku, które zostały wyprodukowane w manufakturze Harlingen, będącej filią Delft. Obserwując kafelki wygląda na to, że każdy jest inny i na każdym jest drzewo oraz człowiek.

Klatka schodowa w Pałacu wyłożona holenderskimi kafelkami
Sala Biała w Pałacu
Salon Czerwony Pałacu

Pałac otacza piękny francuski barokowy ogród.

Ogród w Nieborowie

Na jego terenie znajduje się również oranżeria, w której bardzo gościnnie zostaliśmy przyjęci. Mianowicie poczęstowano nas mrożoną herbatą przygotowaną na bazie wielkich cytryn hodowanych na miejscu. Cytryny noszą nazwę skierniewickich (inaczej nazywanych ponderozą). Cytryny są wielkie, kształtem przypominają gruszki. Owoc może ważyć nawet 1 kg!

Cytryny Skierniewickie
Rabatki w ogrodach

W Pałacu można wynająć pokój lub jedną z sal. Natomiast na terenie ogrodów można napić się kawy lub po prostu chłonąć atmosferę miejsca na rozłożonych leżakach.

Kawiarenka na terenie ogrodów w Nieborowie
Ogrody w Nieborowie

Arkadia Heleny Radziwiłłowej

Angielski sentymentalno-romantyczny ogród w Arkadii ma nieco inny charakter. Nie jest taki przystrzyżony i równiutki jak ten w Nieborowie.

Arkadia Heleny Radziwiłłowej

Ten w Arkadii jest bardziej mroczny, bardziej zalesiony, znajdują się na jego terenie ruiny kilku domostw. Główną atrakcją jest Świątynia Diany.

Świątynia Diany
Arkadia Heleny Radziwiłłowej
Arkadia Heleny Radziwiłłowej
Arkadia Heleny Radziwiłłowej
Akwedukt z 1784 roku

Atrakcje w okolicy:

Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)

2 Comments

  1. Anonim 24 maja 2018 at 20:05

    Dobrze, że z Poznania to też niezbyt daleko, bo widzę, że koniecznie muszę odwiedzić te miejsca 🙂 Uwielbiam wszelakie parki i pałace 🙂

    Reply
  2. Smak Szlaku 24 maja 2018 at 21:12

    Fakt, z Poznania też nie jest bardzo daleko. Łódzkie nie jest zbyt popularne, a warto zobaczyć co nieco:)

    Reply

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.