Półwysep Helski – Co robić? Co zobaczyć? Gdzie jeść?

Na półwyspie byłam ostatnio 4 lata temu. Wówczas w szczycie sezonu. Tym razem wybraliśmy się tuż po sezonie, w pierwszym tygodniu września. Termin był idealny. Ceny niższe, ludzi znacznie mniej, ciepło, ale nie upalnie, tylko może wiatru trochę mało… A czemu w ogóle ten wiatr istotny? Z tej prostej przyczyny, że półwysep to idealne miejsce do uprawiania zarówno windsurfingu, jak i kitesurfingu czyli tych sportów, w których wiatr odgrywa ogromnie istotną rolę.

Chałupy

Półwysep Helski czyli 35 kilometrowa mierzeja ciągnąca się wzdłuż Bałtyku. Z jednej strony oblewana przez wody Zatoki Puckiej, a z drugiej przez otwarte morze.

Plaża w Chałupach

To czyni półwysep miejscem fantastycznym, gdyż każdy znajdzie coś dla siebie. Chcesz stawiać pierwsze kroki na desce – idziesz nad zatokę. Pływasz jak “zawodowiec” bierzesz kite’a i idziesz nad morze. Chcesz cieszyć się falami i pięknymi, pustymi, piaszczystymi plażami – idziesz także nad morze. I możesz chodzić w tą i z powrotem, gdyż szerokość od zatoki do morza to kilkaset, a czasem nawet jedynie kilkadziesiąt metrów.

Minus półwyspu jest taki, że jest tam tylko jedna droga (+ linia kolejowa). Droga ta niestety korkuje się w sezonie niemiłosiernie.

Na Półwysep wjeżdżamy przez Władysławowo. Kolejno mijamy: Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę i na końcu mamy Hel.

Półwysep Helski – windsurfing i kitesurfing

Warunki do pływania są świetne. Jeśli uczysz się, zaczynasz od zatoki. Szkółki są rozsiane od Chałup (tu, gdzie zaczynają się kempingi czyli nawet ciut przed Chałupami) aż po Hel. Osoby, z którymi byłam korzystały w swojej historii z kilku szkółek. Ja zaczęłam swoją przygodę z windsurfingiem dopiero teraz.

Półwysep Helski – rower

Jeśli jeździcie na rowerze to półwysep jest naprawdę fajny. Nie ma tam zbyt wiele tras do wyboru, jednak wzdłuż całego półwyspu biegnie ścieżka, najpierw z kostki, a później za Juratą, gdy teren zaczyna być coraz bardziej zalesiony i pofalowany, ścieżka też zaczyna się wić i falować. Wygląda na bardzo przyjemną.

Rowery można wypożyczać. Ceny są bardzo zróżnicowane. Te, które znalazłam to od 30 zł w Helu, poprzez 35 zł w Kuźnicach, do 65 zł w Chałupach (za dzień).

Półwysep Helski – szlaki

Jak popatrzymy od góry na półwysep to wzdłuż ciągnie się (patrząc od lewej): morze, plaża, pas wydm lub drzew i przecinający je niebieski szlak (piaszczysty – rowerem da się przejechać, ale trzeba mieć nieco większe umiejętności; fajny na spacery), tory kolejowe, ulica, ścieżka rowerowa (która przy Helu biegnie już z lewej strony ulicy), zatoka. Więc szlak jest jeden, ale długi. Nieco więcej miejsc do chodzenia jest w samym Helu.

Szlak w okolicach Kuźnicy

Półwysep Helski – plaże

Szerokie, puste, piaszczyste, cudowne. Tu też każdy znajdzie coś dla siebie. Np. za Chałupami (pomiędzy zejściem 25 i 26), jak śpiewał Zbigniew Wodecki, jest plaża dla nudystów. Kawałek dalej w stronę Kuźnic (okolice zejścia 29) jest plaża dla psów. Kolejna jest za Juratą (w stronę Helu).

Plaża w Chałupach
Plaża dla psów

Chałupy

To pierwsza miejscowość na półwyspie. Znana właśnie ze sportów wodnych i licznych kempingów. Niestety baza noclegowa w Chałupach jest bardzo słaba. Jako że Chałupy zrobiły się modne, noclegi są bardzo drogie, a do tego warunki, które oferują są kompletnie nieadekwatne do cen. Ceny noclegów w przyczepach też wysokie (aczkolwiek jeśli weźmiecie przyczepę w 6 osób to ceny zaczynają być przystępne). Minus jest taki, że przyczepy są upchnięte jedna na drugiej. Plus taki, że kempingi mają niepowtarzalny klimat.

W Chałupach nie ma żadnych atrakcji do zwiedzania, urodą nie grzeszą, ale są idealne na kite czy windsurfing.

Chałupy – gdzie zjeść?

Niestety to też nie jest mocna strona Chałup. Miejsce, które uważam za najlepsze to Karma na kempingu Chałupy 6 (czyli tym najbliżej Chałup). W Karmie jest dobra pizza. Jest ciekawa opcja w postaci wieczorów tapas, jednak same tapas są niegodne polecenia.

Pizza w Karmie
Plac zabaw w Karmie

Kuźnica

W Kuźnicy też nie ma atrakcji do zwiedzania. Sama miejscowość jest podobnej wielkości jak Chałupy, choć ma nieco bardziej rybacki charakter.

Port w Kuźnicy

Jest też najwęższą miejscowością na całym półwyspie. Są tradycyjnie szkółki, jest mały port jachtowy i port rybacki. Jest rewitalizowana ścieżka spacerowa od strony zatoki.

Zatoka od strony Kuźnicy

Kuźnica – gdzie zjeść?

Nad samą zatoką w bliskiej okolicy portu rybackiego jest Przetwórnia. Warto zjeść rybkę, pizzę również. Natomiast niekoniecznie makarony.

Jastarnia

Jastarnia jest znacznie większa od Chałup czy Kuźnicy. Jeśli nie jesteście fanami sportów wodnych to jest zdecydowanie lepszym wyborem. Ceny noclegów też są bardziej adekwatne do warunków. Po Jastarni można pospacerować, jest główna uliczka Sychty, na której jest wiele knajpek i stoisk z mało potrzebnymi gadżetami, które na wakacjach wydają się być niezbędne. Jest Dom Zdrojowy, a także fajny port.

W Jastarni warto także zobaczyć Chatę Rybacką na ul. Rynkowa 10.

Jastarnia – gdzie zjeść?

Najlepsze według mnie miejsce na całym półwyspie to Weranda Ogrodnica. Jedzenie jest fenomenalne (od placka po kaszubsku czy pierogów z gęsiną, poprzez dorsza po andaluzyjsku, polędwicę wołową, aż po fantastyczne ciasta, w tym fenomenalny tort bezowy). Jednak Weranda ma bardzo, bardzo duży minus, jakim jest brak synchronizacji w podawaniu jedzenia. Jeśli idziemy do restauracji w kilka osób to znacznie przyjemniej się je razem niż wtedy, gdy jedna siedzi i czeka na swoje danie i dostaje je, gdy inni kończą.  Albo gdy dostaje sałatkę do dania głównego wtedy, gdy owo danie już kończy. Te minusy, pomimo naprawdę fantastycznego jedzenia, pozostawiają niesmak.

Dorsz po andaluzyjsku

Jurata

Jurata przede wszystkim jest przyjemna i ładna. W otoczeniu lasów można spotkać wiele letnich domów i rezydencji wybudowanych w latach 20. i 30.  XX wieku dla przedstawicieli polskich elit. Co ciekawe, w tamtych czasach dla Juraty powstał odrębny styl w architekturze: budowano małe domki, z lekko spadzistymi dachami (nie podobne do podhalańskich ani holenderskich). Obecnie powstaje także sporo nowych pensjonatów czy hotelików, które dość zgrabnie wkomponowują się w krajobraz Juraty. Głównym punktem osady jest deptak Międzymorze, który prowadzi z jednej strony na plażę, a od strony zatoki na przyjemne drewniane molo.

Jurata

Hel

Hel ma zdecydowanie odmienny charakter niż cała reszta miejscowości na półwyspie. Charakteryzuje go w miarę jednolita rybacka zabudowa. Oferuje też sporo atrakcji. Można tu spokojnie spędzić dwa-trzy dni na ich poznawaniu. Dodatkowo można wybrać się na rejs do Trójmiasta.

Hel – co zobaczyć?

Zaczynając spacer od stacji PKP lub parkując samochód np. na ulicy Portowej czy Rybackiej:

Park Wydmowy i Dom Morświna

Park jest malutki, mieści się nad samym morzem i pokazuje nadmorskie zrewitalizowane siedlisko wydmowe. Na jego terenie znajduje się także małe muzeum morświna. Nie zwiedzałam, więc trudno mi powiedzieć, czy warto. Po parku natomiast warto się przejść.

Helski Dom Morświna

Fokarium

Do fokarium, zwłaszcza na karmienie foczek, warto przyjść. Wejście tylko 5 zł (muzeum znajdujące się na jego terenie to dodatkowo 1 zł), a tym samym wspieramy foczki, które są w fokarium leczone przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Jeśli planujecie zobaczyć karmienie, wejdźcie na stronę, by zobaczyć aktualne godziny. Oprócz karmienia odbywa się mała prelekcja na temat życia fok.

Muzeum Rybołówstwa

To fragment Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Mieści się tuż za fokarium, w budynku dawnego Kościoła ewangelickiego z XV wieku. W budynku jest wieża, z której rozciąga się niezbyt zachwycający widok na Hel. Jeśli macie mało czasu lepiej wybrać inne atrakcje, a muzeum zobaczyć z zewnątrz. Czyli przejść się wśród rozstawionych kutrów rybackich.

Kuter Dziunia, który pływał w celach badawczych na Antarktyce

Port

Jeśli macie ochotę wybrać się na rejs po okolicy lub wyprawę do Trójmiasta to kierujcie się właśnie tutaj. Jeśli spacer to także można poświęcić na niego kilkanaście minut. Warto przy okazji porozglądać się za wędzoną rybką.

Żegluga Gdańska

Muzeum Obrony Wybrzeża

Idąc dalej wzdłuż wybrzeża zaczynają się bunkry i inne obiekty zabytkowe z czasów II Wojny  Światowej. Obiekty rozsiane są po lesie. Przy okazji warto rozważyć zwiedzenie Muzeum Obrony Wybrzeża (które znajduje się bezpośrednio przy drodze prowadzącej do Helu). Mi już nie starczyło na nie czasu. Liczę, że następnym razem się uda.

Rozsiane po lasach pozostałości po II Wojnie Światowej

Nadmorski deptak

Warto dojść do cypelka i dalej przejść się bardzo ładnie i nowocześnie zagospodarowanym deptakiem wśród wydm. Ten deptak to było moje duże helskie zaskoczenie.

Nadmorski deptak w Helu

Latarnia Morska

Warto też dojść do latarni morskiej, na której szczyt można wejść. Latarnia powstała w 1942 roku. Właśnie w jej okolicy znajduje się wiele dawnych obiektów militarnych.

Latarnia Morska w Helu

Ulica Wiejska

Aby poczuć iście wakacyjny klimat przespacerujcie się ulicą Wiejską. Znaleźć tam można stare kaszubskie, rybackie chaty. W jednej z nich znajduje się przyjemny sklepik z kaszubskimi naczyniami (na wysokości Wiejskiej 80, stanowisko 34).

Kaszubskie wzory

Tyle o Półwyspie. Mam nadzieję, że Was zachęciłam:)

Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.