Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą

Pamiętam zaniedbany Dworek Milusin sprzed lat. Pamiętam, gdy budowano wielkie muzeum w jego bliskiej okolicy. Pamiętam lokalne powątpiewania i niezadowolenie. W końcu muzeum otworzono w bardzo niekorzystnym momencie, bo na samym początku pandemii. Do Sulejówka regularnie jeżdżę od lat, ale dopiero teraz udało mi się odwiedzić muzeum i od razu Wam je polecam.

Niezależnie, jaki masz stosunek do polityki Piłsudskiego, muzeum warto odwiedzić. Zwiedzanie można podzielić na dwa etapy w dowolnej kolejności. Oba polecam. A w przerwie lub po zwiedzaniu obiad lub kawka w Restauracji Adelcia, nazwanej na cześć gosposi Milusina.

Muzeum to dwa obiekty. Za jakiś czas dostępny będzie jeszcze trzeci tzw. Drewniak i zacznę od niego. To drewniany Świdermajer, który zakupiła w 1921 roku druga żona Piłsudskiego, Aleksandra Szczerbińska. Teraz jest odnawiany. Szczerbińska była ciekawą postacią. Była działaczką niepodległościową, członkinią PPS, drugą żoną Piłsudskiego, z którym miała dwie córki, urodzone jeszcze przed ślubem Piłsudskich. Jak na tamte czasy, rzadkość. Piłsudskiemu pierwsza żona, Maria, dość długo nie chciała dać rozwodu. 

To właśnie Szczerbińska zleciła budowlę Dworku Milusin, postawionego na terenie posiadłości o tej samej nazwie. Dworek wybudowano w 1923 roku i przez trzy lata mieszkał w nim Piłsudski z żoną i dwoma córkami. Dworek można zwiedzać z przewodnikiem. Bardzo polecam. Dzięki niemu można zobaczyć typowy wystrój polskiego dworu okresu międzywojennego.

Dworek po wojnie został okradziony z całego wyposażenia. To, co w nim jest to rekonstrukcja (odtworzona dzięki pamięci córek – na zdjęciu poniżej), a także część elementów to wyposażenie, które udało się odzyskać, np. zostało przechowane przez mieszkańców Sulejówka.

Oryginalne rzeczy znajdują się w salonie, np. lampy zrobione z pocisków. Od 1956 do 2004 roku w dworku mieściło się przedszkole. Dzięki temu budynek przetrwał w całkiem niezłym stanie. Rosjanie nie splądrowali dworku. Niemcy też nie. Samo wojsko polskie go zniszczyło.

Druga część kompleksu to nowoczesne, multimedialne muzeum. W niczym nie odstające od europejskich muzeów.

Koniecznie weźcie audioguida, który przeprowadzi Was przez wszystkie sale: od narodzin Piłsudskiego zaledwie cztery lata po Powstaniu Styczniowym, domu rodzinnego z jedenaściorgiem rodzeństwa i matką wpajającą niepodległościowe idee, poprzez wileńskie gimnazjum, w którym nie mógł znieść rusyfikacji, poprzez okres studencki, wygnanie z bratem na Sachalin na Syberię (warto uzupełnić ten wątek w Muzeum Sybiru w Białymstoku), poprzez działalność konspiracyjną w ramach PPS i krzewienie idei socjalistycznych, słynną ucieczkę z Cytadeli Warszawskiej (dzięki symulowaniu choroby psychicznej), pierwszą Wojnę Światową i Legiony Piłsudskiego, odbudowę demokratycznej Polski po I Wojnie, napięcia polityczne, zamach na prezydenta Narutowicza, Bitwę Warszawską w 1920, w końcu chorobę i śmierć w 1935 roku.

Jeśli post Ci się podoba lub uważasz, że może kogoś zainspirować, będzie mi miło, gdy go udostępnisz lub polubisz:)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.